EUROMLECZ 4-7 stycznia 2023

W dniach 4-7 stycznia 2023, w Klinice Uzdrowiskowej „Pod Tężniami” im. Jana Pawła II w Ciechocinku, odbyła się XII Konferencja Mleczarstwa Polskiego EUROMLECZ 2023. Patronat nad Konferencją objęli: Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski i Spółdzielnia Mleczarska MLEKPOL. Patronem Honorowym był wiceprezes Rady Ministrów, minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk.

Uczestników Konferencji powitał Komitet Organizacyjny, w którego skład weszli: Wiktor Kolbowicz – prezes Zarządu Kliniki Uzdrowiskowej „Pod Tężniami” im. Jana Pawła II Spółdzielni Usług Medycznych w Ciechocinku, prof. dr hab. inż. Zygmunt Zander – przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Innowacji Przemysłu Mleczarskiego w Mrągowie, Izabela Renata Kowacka – wiceprezes Kliniki i prof. dr hab. inż. Włodzimierz Bednarski.

Następnie głos zabrali goście honorowi:

– Józef Łyczak Senator RP;

– Ryszard Bober Senator RP;

– Józef Ramlau Wicewojewoda Kujawsko Pomorski.

Po wystąpieniach okolicznościowych gości honorowych uczestnicy wysłuchali zaplanowanych prelekcji:

– „Wspólna polityka rolna Unii Europejskiej, a przyszłość sektora mleczarskiego w Polsce” – Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP;

– „Nowe postrzeganie mleczarstwa” – prof. dr hab. Andrzej Babuchowski, prezes Zarządu Instytutu Innowacji Przemysłu Mleczarskiego Sp. z o.o. w Mrągowie;

– „Polscy przedsiębiorcy wobec kryzysu i inflacji” – Andrzej Sadowski, Fundacja Centrum im. Adama Smitha;

– „Elementy zielonej chemii we współczesnym mleczarstwie” – dr hab. Paweł Pomastowski UMK Toruń, dr hab. Katarzyna Rafińska UMK Toruń;

– „Spółdzielczość polska na tle mleczarstwa” – dr inż. Mieczysław Grodzki, prezes Krajowej Rady Spółdzielczej;

– „Sytuacja w polskim mleczarstwie w latach 2020-2022” – Waldemar Broś, Prezes Zarządu Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich.

Wieczorem, podczas uroczystej kolacji odbyły się występy artystów: Andrzeja Janeczko z zespołem Trzeci Oddech Kaczuchy oraz Marcina Dańca. Uczczony został też Jubileusz 40-lecia pracy na stanowisku prezesa Kliniki „Pod Tężniami” Wiktora Kolbowicza.

Wiktor Kolbowicz jest absolwentem Technikum Mleczarskiego we Wrześni i Wydziału Prawa i Administracji na UMK w Toruniu. Ponadto ukończył 2-letnie studium kadry zarządzającej na UJ w Krakowie i kurs w zakresie obsługi gastronomiczno-hotelarskiej w szwajcarskim Richemont. Zanim w 1982 r. został powołany na funkcję dyrektora Zakładu Leczniczego CZSM w Ciechocinku, pracował kolejno w: OSM Kruszwica, OSM Toruń i Wojewódzkiej Spółdzielni Mleczarskiej w Toruniu. Klinika Uzdrowiskowa „Pod Tężniami” w ciągu 40 lat jego rządów przeistoczyła się w unikatowy obiekt w skali ogólnopolskiej, dysponujący nowoczesną bazą medyczno-hotelową i świadczący na światowym poziomie usługi: leczniczo-rehabilitacyjne, odnowy biologicznej, hotelarskie, gastronomiczne oraz z zakresu organizacji szkoleń i konferencji.